Hasonló téma keresése a Google-n: (csak rövid magánhangzó)
ÉSZAKI CSILLAGKÉPEK
Az északi félteke lakója számára a legjellegzetesebb csillagkép a Nagy Medve, és sokan itt kezdik a csillagos ég megfigyelését.
A sarkcsillag körül látható csillagképek egész évben láthatók Magyarországról.
NAGY MEDVE: (Latinul: Ursa Maior)
A Nagy Medve (latinul: Ursa Major) egy csillagkép, melynek hét legfényesebb csillaga alkotja a Göncölszekeret.
KIS MEDVE: (Latinul: Ursa Minor)
Az ókori görögök a Nagy Medve csillagképben és a Kis Medve csillagképekben Kallisztót és Arkaszt vélték látni.
A Kis Medvét, mint csillagképet minden bizonnyal Thalész vette át az egyiptomi csillagászatból a görög csillagképek közé. Számos nép körében Kis Göncölként ismerték: négy csillaga a kocsit, három csillaga a rudat alkotják. Ámde ez a hét csillag a Nagy Göncöl hét csillagával szemben meglehetősen halovány.
KASSZIOPEIA: (Latinul: Cassiopeia)
A csillagkép a görög mitológiában szereplő Kassziopeiáról kapta nevét. Kassziopeia Képheusz aithiopiai király felesége és Androméda anyja volt. A királyné azzal dicsekedett, hogy ő a nimfáknál is szebb. Ezért az istenek megharagudtak rá, és Poszeidón, a tengerek istene egy tengeri szörnyet küldött, amely rengeteg embert elpusztított. A királyi pár egy jósdához fordult, ahol azt a jóslatot kapták: akkor szabadulhatnak meg a szörnytől, ha leányukat feláldozzák neki. Vállalták ezt az áldozatot, és Andromédát kitették egy tengeri sziklára, hogy ott a szörny zsákmányául essék. A hős Perszeusz Androméda segítségére sietett, legyőzte a szörnyet, kiszabadította a leányt, majd feleségül vette. A történet később azzal bővült, hogy Kassziopeiát a trónjához kötözték és fél napig fejjel lefelé lógatták.
SÁRKÁNY: (Latinul: Draco)
A Sárkány (latin: Draco) egy csillagkép. Magyarországról egész évben megfigyelhető.
CEFEUSZ: (Latinul: Cepheus)
Az égbolton a görög mitológiából ismert Kéfeuszt, Etiópia (mitológiai) királyát jeleníti meg.
ZSIRÁF: (Latinul: Camelopardalis)
A csillagképet 1613-ban vezette be Petrus Plancius. A görögök egy teve fejű foltos leopárdnak nézték ezt a konstellációt. Jakob Bartsch vagy Jakobus Batrschius (1600-1633) 1624-ben az Usus astronomicus planisphaerium Argentinae című művében Zsiráfnak nevezte el ezt a csillagképet, és így nevezzük ma is.
HIÚZ: (Latinul: Lynx)
A terület Johannes Heveliustól kapta mai nevét 1687-ben: ezen a csillagban szegény, a Nagy Medvétől, az Ikrektől és a Szekerestől körülhatárolt terülten olyan nehéz bármit is észrevenni, hogy egy hiúz éles szeme szükséges.